Skok do výšky (skok vysoký) je disciplína v atletice. Závodníci přeskakují horizonátlní laťku umístěnou na stojanu, který umožňuje přesně změřit v jaké výšce je tyč položena s tím, že závodníci se odrážejí vždy pouze jednou nohou (není tedy přípustné provádět přes laťku salta, přemety či jiné akrobatické prvky).
Průběh závodu a pravidla
Při závodu je laťka nejprve umístěna relativně nízko a postupně se po krocích zvedá. V každém dalším kole je laťka obvykle o 3 nebo 5 cm výše, nejméně však o 2 cm. Každý závodník si může zvolit, od které výšky začne skákat. Jakmile je ale laťka nastavena na určitou výšku, žádný závodník již nesmí žádat její snížení. Jakmile závodník začne skákat, při každém dalším kole se může rozhodnout, zda se pokusí překonat laťku na nastavené výšce. Závodník může skok na právě nastavené výšce vynechat. Pokud se mu nepodaří laťku překonat, může vynechat i následující opravné skoky na dané výšce a využít pokusy na vyšší výšce. Pokud závodník třikrát za sebou nepřeskočí laťku na dané výšce, je vyřazen ze závodu. Závodník, který překoná laťku v největší výšce je vítěz. Pokud dva nebo více závodníků překonají laťku ve stejné výšce, vyhrává ten závodník, který má nejméně nezdařených pokusů na poslední zdolané výšce. Pokud má více závodníků stejný počet nezdařených pokusů na poslední zdolané výšce, rozhoduje počet nezdařených pokusů v celé soutěži.
Pokud nelze určit vítěze podle žádných z těchto pravidel, provádí se rozeskakování. V průběhu rozeskakování má každý závodník na dané výšce pouze jeden pokus. Začíná se na první neskočené výšce. Vyhrává ten, kdo laťku překoná. V případě neúspěchu všech závodníků se laťka snižuje na poslední skočenou výšku. V případě úspěchu dvou nebo více závodníků se laťka zvyšuje na další postupnou výšku. Takto se pokračuje dokud jeden ze závodníků zdolá výšku, kterou nikdo jiný nezdolá.
Technika skoku
V současné době jsou tři známé techniky přeskoku.
Nůžky Soutěžící přeskakuje laťku nohama vertikálně k zemi. Tzn. ve stoje vyskočí do vzduchu, kde ve stejné poloze střihne nohama (odrazovou nohu dává před svojí slabší nohu) a tímto způsobem se dostává za laťku.
Straddle Je označení přeskoku, kdy soutěžící překonává laťku s pokrčenými koleny těsně nad laťkou a jeho slabší noha se dostává za překážku jako první. Posléze na ní přenese většinu váhy svého těla, pomocí které dostane za laťku i druhou nohu přikrčenou v koleni.
Flop V poslední době se s ním můžete setkat nejčastěji. Do současné doby se většinou skákaly dvě výše zmiňované techniky. Jedná se o techniku, kdy soutěžící se odrazí ze své silnější nohy, ve vzduchu převrátí svoje tělo tak, aby laťku překonal v letu na zádech.
Muj názor na tento sport: Skok do výšky je moje nejoblíbenější disciplína v atletice, protože jí sama skáču a z atletiky mě de nejlíp.
Mezi mé oblibené skokanky patři Blanka Vlašič:
Komentáře
Přehled komentářů
ahojte, já jsem ročník 1999 a můj osobní rekord je 153
ahoj :)
(Andrea, 1. 1. 2011 19:48)Mirka ja som tiež ročník 1995 a moj osobný rekord je 160 cm a chcela by som si ho aspom o 10 cm zlepšiť do roku 2012 :)
ahojte
(Mirka, 1. 1. 2011 19:19)ahojte......moj osobný rekord je zatial 145 cm a som ročník 1995 chcem sa spýtať Anet alebo andrea vaše osobné výkony su aké? :) a aký ste ročník? :)
01.01.2011 19:13
(Andrea , 1. 1. 2011 19:13)Ahojte dievčatá aj ja skáčem do výšky môžem sa spýtať aký máte osobný rekord a aký ste ročník? :)a je to tu velmi pekne spracované :)
...
(aneta, 1. 10. 2010 20:36)
Ahoj taky skáču do výšky máš to tu moc pěkné můžu se tě zeptat kolik máš osobní rekord ve skoku do výšky :) :) :D ?
skoky
(Daniela, 15. 11. 2011 15:05)