Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

Basketbal

Basketbal, česky též košíková, je kolektivní míčový sport, ve kterém se dva týmy s pěti hráči na hřišti snaží získat co nejvíce bodů vhazováním míče do obroučky basketbalového koše.

Hru vytvořil v roce 1891 Dr. James Naismith pro spestření zimní sportovní přípravy svých studentů. I přes to, že se v původní podobě jednalo o nepříliš dynamický sport (pravidla neumožňovala pohyb s míčem), získal si brzy značnou popularitu a rychle se rozšířil nejen po Spojených státech. V roce 1932 byla založena Mezinárodní basketbalová federace (International Basketball Federation). V roce 1936 byl basketbal zařazen na pořad olympijských her a od roku 1976 se koná i ženský basketbalový turnaj.

Basketbal v Českých zemích

České veřejnosti poprvé basketbal představil učitel tělocviku Jaroslav Karásek v sokolovně ve Vysokém Mýtě v roce 1897, česká pravidla vyšla o rok později.

Nejvyšší česká soutěž je Národní basketbalová liga mužů, kterou v sezóně 2006/2007 hrálo 12 klubů a Ženská basketbalová liga ve které se utkává 10 klubů.

Nejlepším českým mužským klubem na mezinárodním poli je Spartak Brno, který se 3× probojoval do finále Euroligy (63/34, 65/66 a 67/68). Mezi ženami je historicky nejúspěšnějším klubem Sparta Praha, která se probojovala 7× do finále Euroligy z čehož jedenkrát zvítězila, následována Gambrinus Brno|Brnem s dvěma účastmi, z toho jednou vítěznou a Slovian Orbis Praha, který se do finále probojoval 3×, ale ani jednou nezvítězil.

Olympijských her se mužská basketbalová reprezentace účastnila 7× a nejlepšího umístění, 5. místa, dosáhli v roce 1960. Naposledy se však olympijského turnaje zúčastnili v roce 1980. Ženy se olympijského turnaje zúčastnily 1×, v roce 2004 a umístily se na 5. místě.

Mezi momentálně nejúspěšnější české hráče patří především dvojice hráčů, která si zahrála slavnou NBA. Jako prvnímu se to povedlo Jiřímu Zídkovi juniorovi a jako druhý se objevil v zámoří Jiří Welsch. Oba hráči si v NBA odbyli tříleté kontrakty a poté se vrátili zpět do Evropy, kde úspěšně pokračují svou kariéru. Mezi nejlepší české hráčky patří Hana Machová, Ivana Večeřová, Jana Veselá a Eva Vítečková.

ObrazekMůj názor na hru: Basketbal mě někdy hrát baví a někdy zase ne. Ale je to dobrá hra patří mezi mé oblibené, ale záleží s jakými lidmi se to hraje a jak jsou sehraný. 


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář